Home

Co cvičíme

Historie a současnost

Cvičební programy

Nejčastější dotazy

Video

Kontakt

Odkazy

Nejčastější dotazy - FAQ

Úvodem


Cvičení Taiji Quan je bohužel spojeno s celou řadou mýtů a omylů. Často je prezentováno jako ladné mávání rukama všemi směry, zatímco cvičící upírá svůj vnitřní zrak do svého nitra. Pokud chcete cvičit v našem klubu, bude pro Vás nejlepší, pokud tuto myšlenku rychle zapudíte, nebo ji raději vůbec nepřijmete. Realita je totiž úplně jiná.
Cvičící skutečně mává rukama kolem sebe, ale každý pohyb má naprosto přesný účel. Jsou to kryty, údery, lámání atd.
Cvičenec se skutečně soustředí jak jen může, protože techniku nelze provést jen "tak nějak", ale pokud cvičení má k něčemu být,  musí to udělat přesně.
Začátečníci skutečně cvičí pomalu, protože musí stihnout kontrolovat všechny principy a neuvěřitelné množství deteailů.


1. Kdy se pořádá nábor nových členů a je možné začít i v průběhu roku?


Nábor probíhá vždy na začátku školního roku. Začít však můžete kdykoliv. Samozřejmě ale musíte počítat s tím, že s největší pravděpodobností budete tvořit samostatnou skupinu. Z hlediska výuky to však není problém, přístup je individuální.

2. Mohu se přijít nejdříve podívat, jak probíhá cvičení?

Samozřejmě ano. Přijďte kdykoliv chcete, ale lepší než se jen dívat, je zkusit si několikrát zacvičit.

3. Co si mám vzít s sebou a kolik to bude stát?

Běžné oblečení a boty do tělocvičny (kromě letních měsíců, kdy cvičíme venku). Prvních několik cvičení (zhruba měsíc) necháváme zdarma na vyzkoušení. Pokud během této doby zjistíte, že to co děláme Vám vyhovuje, dohodneme se na platbě.

4. Jak dlouho musím cvičit, abych zvládnul(a) celý systém?

Dlouho. Většině lidí nestačí celý život. Systém cvičení je opravdu rozsáhlý a vyžaduje pravidelné a dlouhodobé studium.

5. Chtěl(a) bych se rychle naučit nějakou snadnější formu tai ji. Mohu se ji naučit u vás?

Ne, bohužel. To musíte jinam. Žádné zkratky neexistují. Stejně tak neexistuje snadné Taiji. Je ale celá řada cvičení, která se za Taiji vydává. Neberte prosím tuto odpověď jako projev arogance, ale jako varování, že pokud to myslíte skutečně vážně, cvičení Taiji Quan není opravdu nic snadného.

6. Mám zdravotní problémy. Může mi cvičení pomoci při jejich léčení?

Asi ano. Ne snad proto, že by cvičení Taiji Quan bylo spásnou léčebnou metodou (za kterou se také někdy vydává), ale protože jakýkoliv pohyb a zdravá životospráva spíš pomůže, než uškodí.

7. Čím se liší Taiji Quan rodiny Yang od ostatních škol?

V systému. Celá výuka je rozdělena do jednotlivých úrovní. Každou úroveň spojuje jeden hlavní princip, který se procvičuje v zjemňujících cvicích, sestavě, tuishou, průpravných cvičeních... Přitom zvládnout každou úroveň trvá průměrnému smrtelníkovi zhruba rok pravidelného cvičení. Např. naučit se odcvičit sestavu je pouze první krůček a s porovnáním s těmi dalšími ten nejjednodušší.

8. Cvičil(a) jsem kdysi nějaký čas 24 forem. Mám nějakou výhodu?

Není to pravidlem, ale často je to spíše naopak. Lidé přicházející z jiných klubů si přináší představy o Taiji, které jsou velmi často zkreslené. Navíc čím jsou absurdnější, tím méně jsou ochotni se jich zbavit. Vaše zkušenosti pro Vás budou výhodou teprve, když Vám nebudou bránit přijímat nové znalosti, i když budou naprosto odlišné od Vašich představ. Proto prosím napřed vyprázdněte svůj šálek.

9. Mohu přihlásit své dítě?

Bohužel, náš klub je určen pouze pro dospělé. Pro děti je systém příliš složitý a nudný. Děti nemají dost trpělivosti a rychle odpadnou.

10. Patří do systému i posilování?

Rozhodně ano. Je sice hezké že ovládáte celou řadu technik, pokud nemáte sílu na provedení, jsou Vám zcela k ničemu. Na samotném tréninku posilování v porovnání s ostatními částečně opomíjíme, ale jen proto, že posilovat může každý sám doma bez asistence ostatních.

Další otázky a odpovědi naleznete na tomto odkazu:
http://www.taijiquan.cz/clanky/faq